Sitrin Taşı: Özellikleri

Ekim 28, 2019 0 ile admin

Sitrin taşı, 1912’de Amerikan Ulusal Kuyumcular Birliği tarafından resmi olarak kabul edilen kasım ayının doğum taşıdır. Aynı zamanda 13. ve 17. evlilik yıldönümünde hediye olarak kabul edilen mücevherdir.

Sitrin taşı, 19. Yüzyılın en popüler mücevher taşlarından biridir. Sitrin, vücutta stresi ve olumsuzluğu azaltır ve kullanıcısına sakinlik ve huzur verir.

Sitrin taşının dolaşım sistemi için bir tonik olduğuna inanılıyor ve kanın temizlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca sinir sistemi içindeki elektriksel uyarıların geçişini arttırdığına ve endokrin sistemin işlevselliğini arttırdığına inanılmaktadır.

Antik Yunanistan’da M.Ö. 300 ile 150 arasındaki Helenistik Çağda takılarda kullanımından dolayı oldukça popülerlik kazanmıştır. Sitrin, Eski Ahit’in hem Latin hem de Roma Katolik versiyonlarında “altın taş” anlamına gelen chrysolitus olarak adlandırılmaktadır.

Sitrin taşı, “aklın taşı” olarak adlandırılır ve negatif enerjiyi dağıtma gücüne sahip olduğuna inanılır. Yaratıcılığa ve kendini ifade etmeye ilham verdiği söylenmektedir.