Lal Taşı: Özellikleri

Ekim 28, 2019 0 ile admin

Lal taşı, adını koyu kırmızı nar tanelerine benzer renginden dolayı Latince “granatum” kelimesinden alır. Lal taşı, yüzük taşı, broş, kolye, toka gibi birçok takı ve aksesuarda ortaçağ kuyumcuları tarafından kullanılmış bir taştır.

Aşkı ve sevgiyi sembolize eden lal taşı, ortaçağda kraliyet aileleri ve aristokratlar arasında popüler bir yere sahipti. Kraliçe Victoria, İskoç Kraliçesi Mary ve Rus Çarlarının eşleri de dahil olmak üzere pek çok kraliyet takısında kullanılmıştır.

Onu özel kılan o çağlarda sadece kırmızı rengi değildi aynı zamanda negatif enerjiye karşı koruyucu olarak kullanılmıştır. Ayrıca günümüzde geleneksel Çin tıbbında halen daha kullanılmaktadır. Özel bir güzelliğe sahip olan lal taşı (Garnet), kalp çakrası ile bağlantılıdır.

Lal Taşı ve Astroloji:

Lal taşı oğlak ve kova burcunda doğanların taşıdır. Koyu kırmızı rengi aynı zamanda akrep’in tutkulu doğasıyla ve koç burcunun ateşli doğası ile de örtüşür. Vedik astrolojide lal taşı bir koruma taşıdır. İspanya astrolojisinde de güneş olarak temsil edilmiştir. Ayrıca 2. ve 6. Evlilik yıldönümlerinde resmi olarak kabul edilen hediye olarak verilir.